Porovnat nabídky

TIP NA VÝLET – ZÁMEK BUČOVICE

TIP NA VÝLET – ZÁMEK BUČOVICE

Na jihovýchodní Moravě asi 30 km od Brna se nachází město Bučovice, jehož dominantou je naprosto unikátní architektonická památka – zámek Bučovice. Vyniká třípatrovým arkádovým nádvořím s bohatou reliéfní výzdobou zobrazující nejrůznější motivy, v celé Evropě se vyskytuje velmi málo staveb tohoto typu. Zámek byl vystavěn ve stylu italské pozdní renesance. Byl zde spojen typ čtyřkřídlého severoitalského paláce s arkádovým nádvořím obehnaným zdí s věžemi, nárožními bastiony a vodním příkopem. Z celé této působivé konfigurace se dodnes dochovala vlastní budova zámku, byť pozměněná úpravami střech a snesením původních atik, k níž patrně došlo ve 30. letech 17 století. Také byla dochována původní kašna, jež dominuje uprostřed nádvoří. Je ukázkou vynikající kamenické práce vyzrálého manýrismu z 2. čtvrtiny 17 století znázorňující postavu bakchanta.

HISTORIE

Zámek byl vybudován v letech 1567 – 1582 na místě starší tvrze. Jeho stavebníkem byl moravský šlechtic Jan Šembera Černohorský z Boskovic. Patřil k nejvýraznějším postavám tohoto období na Moravě, zastával řadu významných funkcí a strávil řadu let v přímé službě u císařského dvora. Jeho život měl i své temnější stránky, v roce 1581 zabil v Brně Zikmunda Prakšického ze Zástřizl a za tento skutek byl i souzen. Soud se táhl dlouho, ale díky smrti žalovatele – bratra zavražděného trestu unikl. Šembera byl velmi vzdělaný člověk a při stavbě zámku se nechal inspirovat italskou renesanční architekturou. Šťastnou ruku měl i při výběru architekta, volba padla na Pietra Ferrabosca, císařského stavitele. Při stavbě byl kladen důraz na společenské a reprezentativní prostory zámeckého sídla. Jan Šembera byl velmi bohatý a tomuto také odpovídala velikost a honosnost stavby. V 17. století přešel zámek sňatkem Šemberovy dcery Kateřiny s Maxmiliánem z Liechtensteina do majetku rodu Liechtensteinů. V této době zámek pozbyl svou původní obytnou a reprezentativní funkci, byli zde úředníci starající se o správný spravování rozsáhlého majetku tohoto šlechtického rodu a původní mobiliář byl přemístěn do zámku Lednice. Nebyla to úplně šťastná volba, ale díky ní byl ušetřen pozdějších pronikavých změn a tak byl zámek dochován v původní podobě.

 

INTERIÉR

Vnitřní uspořádání zámku dokládá, jak byl během 2. poloviny 16. století kladen důraz na společenské a reprezentativní složky zámeckého sídla. Unikátní výzdoba interiérů se dochovala hlavně v přízemí hlavního křídla. Zvláštního účinku bylo dosaženo kombinováním různých technik, štuku a malby. Také tematicky byla výzdoba místností bohatá. Čerpala z antické mytologie, bajkových a mravoličných satir, z koloritu loveckých scén i současných námětů. Každá místnost měla vyhraněnou tematiku a podle ní byla také pojmenována. Nejnáročnější výzdobu má Císařský sál symbolizující císaře Karla V. jako vítěze nad Turky, za ním následuje Venušin sál s motivy z řecké mytologie s obrazem Venuše s Adonisem na stropě. Velmi unikátní je i Zaječí sál, kde jsou v malbách použity místo lidí postavy zajíců, Sál smyslů, kde je 5 lidských smyslů znázorněno ženskými postavy a zvířaty nebo Ptačí sál, kde jsou vymalováni ptáci v klenbách zrcadel. Ve všech těchto reprezentativních místnostech se soustřeďuje plastický i malířský dekor na plochu kleneb, stropů a okenních výklenků, zatímco stěny byly vyhrazeny tapisériím.

 

ZÁMECKÁ ZAHRADA

Patří neodmyslitelně k budově zámku a byla budována současně se stavbou zámku na západní straně. Při založení byl kladen důraz na geometrickou vyváženost s důrazem na čistotu tvarů a pravidelnost motivů. Na výsadbu byly použity habry, buxusy, lísky, zeravy a jabloně, pravidelně se opakující motivy jsou tvořeny nakrátko zastřiženým zimostrázem. Funkčnost a strohost zahrady je rozvolněna výsadbou po obvodu zahrady, ve která jsou zastoupeny například jeřabiny, hlohy a množství ovocných stromů. Zajímavým prvkem v zámecké zahradě je i soustava fontán umístěných geometricky, u nichž byla uchována původní reliéfní výzdoba. Zámecká zahrada je otevřena celoročně.

Zámek Bučovice patří k historickým památkám hojně navštěvovaným turisty, během roku nabízí celou řadu zajímavých kulturních akcí, v místní kavárně nabízí i možnost občerstvení v příjemných prostorách.

img

alsaut

Související příspěvky

Tip na výlet. Na kole i pěšky do Českého ráje.

Nevíte kam vyrazit na výlet? Zajeďte si do Českého ráje. Je to úžasná krajina s krásnými skálami, hrady i městečky. Je zde mnoho k vidění a to nejen pěšky, ale i na kole. Český ráj

Pokračovat ve čtení
alsaut
od alsaut

Ubytování v soukromí, na co si dát pozor.

Jestliže se chystáte do zahraničí či na tuzemskou cestu, ať už na krátký výlet, dovolenou, či pracovní cestu a chcete vyzkoušet ubytování v soukromí, máme pro vás pár rad a tipů. Na co si dát pozor a jak si užít svůj pobyt bez komplikací. Výběr ubytování

Pokračovat ve čtení
alsaut
od alsaut

Výlety po Čechách

Většina vyhledává zahraniční výlety a nevidí a nezná možnosti výletů po České republice, kterých je velké množství. Existuje spoustu sportovních výletů, ať už na cyklistickém kole či pěší turistikou, kulturních výletů za památkami v podobě zámků, hradů, kostelů a chrámů nebo výletů do přírody v okolí jezer, rybníků, hor nebo jiných přírodních úkazů. Top 8 Tipů na výlet je spoustu, podíváme se na žebříček nejlepších dvaceti tipů, které jsou mezi lidmi nejnavštěvovanějšími. 1. Pražský hrad ..........

Pokračovat ve čtení
alsaut
od alsaut

Vstoupit do diskuze.